Vox populi - Vox dei: Rozhovor s Jožkom Makom Jr., časť tretia

Autor: Milan Jaroň | 24.9.2007 o 23:46 | Karma článku: 3,46 | Prečítané:  1206x

"Bohu vďaka? Asi za to, že môžem chodiť do školy. Že som u dobrých ľudí. Asi len za to. Za tú robotu určite nie. Aj za tých pár voľných chvíľ, nejaký pekný víkend, raz za čas idem do kina. Bohu vďaka, niekedy si idem zahrať s kolegami bowling, málokedy. Za takéto chvíle som momentálne vďačný. Aj keď na Boha neverím." Ale ináč aj o sympatickom Jánovi Slotovi, Maďaroch, Rómoch, homosexuáloch a radikálnej férovosti v politike.

 Keby si mal zajtra ísť voliť, koho by si volil?

Keby som mal zajtra ísť voliť, tak by som si najprv musel prečítať volebné programy... neviem, ale taký mne sympatický politik je Janko Slota.

Prečo? Veď sa hovorí, že je ožran, že trepe dve na tri...

No tak občas mu to nevyjde (smiech), chutí mu... Určite mal v kariére pár prešľapov, ktoré stoja za zamyslenie...

Napríklad ktorý?

Napríklad tie nacistické narážky na našich južanských susedov, trebárs, to až tak emocionálne nemusel riešiť, dalo sa to určite aj diplomatickejšie propagovať, tie jeho názory. Nie až tak vulgárne. Napríklad v tom s ním nesúhlasím.

A v čom s ním súhlasíš? Lebo hovorí sa tiež, že okrem týchto útokov na Maďarov, na Rómov a homosexuálov nemá vlastne nič...

Práveže v tomto s ním súhlasím, len s podaním nesúhlasím. A ani v tých jeho riešeniach, že do tankov, tak to nie, ale... ako by som to povedal?

Chceš povedať, že ten spôsob akým prezentuje a navrhuje riešiť problémy nie je dobrý, ale tie problémy, na ktoré poukazuje sú ozajstné problémy, ktoré treba riešiť?

Áno, tak.

Čo treba riešiť napríklad s Maďarmi, dnes, na Slovensku, keď sme v Európskej Únii?

Tak čo treba riešiť s Maďarmi? Ja s nimi problém nemám, nacista nie som, neviem, nie som moc oboznámený s politickou situáciou, neviem trebárs, či Slováci majú v Maďarsku nejakú politickú stranu.

A čo ťa to tankuje?

Chcem sa len spýtať, či majú nejakú politickú stranu? Lebo potom prečo by mali mať Maďari politickú stranu u nás?

Pretože je tu demokracia a môžu... Otázka by mohla byť, že či Slováci môžu mať politickú stranu v Maďarsku, a či ju môžu mať Maďari tu.

No, alebo.

Tak v prvom rade, Maďari u nás nie sú „Maďari", ale slovenskí občania. A ako takí si môžu založiť stranu a tak isto je to aj v Maďarsku.

Aha. To je taktika (smiech).

Však Ty sa pýtaš...

Dobre, ďakujem Ti za vysvetlenie, ale potom sa spýtam, že... Mám konkrétny príklad kolegu. Je Slovák, v papieroch. Moc po slovensky teda nevie, čo by mi neprekážalo, až na to, že má maturitu zo slovenského jazyka, a nevie povedať „zmrzlina", nevie povedať „chýba mi", namiesto „ch" hovorí „h", ako môže taký človek, ktorý nevie po slovensky, zmaturovať zo slovenčiny? To ma tankuje.

Prečo?

Tak v poriadku, je maďarsky hovoriaci, a už sa učí hovoriť lámavo po slovensky, ale ako môže mať slovenskú maturitu?

Teba tankuje to, že to nie je spravodlivé?

Áno.

Ale v podstate, tak isto ako Ty, drie v tej fabrike.

Tak isto.

Takže?

Teraz nepoukazujem na to, že je to Maďar. Problém je v tom, že si to nezaslúži, prečo to má? To nie je fér. Ja som férový človek. Všetko musí byť fér.

Takže toto by mal byť jediný problém: aby sa Maďari naučili poriadne po slovensky? Alebo aby nerobili maturity zo slovenského jazyka? Lebo aj tak sa to dá vyriešiť.

(smiech) Trebárs.

Tebe nevadí ani tak to, že sa s tým človekom nemôžeš poriadne pozhovárať?

Ale naopak, mňa to baví, veď koľkokrát sa pri tom aj zasmejem!

Tak o čo ide?

Ide iba o tú férovosť.

Takže keby nemuseli robiť maturitu zo slovenského jazyka, tak je Ti to úplne fuk, nie?

Áno. Keby ju na slovenskom území mal z maďarského jazyka, je mi to jedno.

Dokážeš si to predstaviť, pre Teba by to nebol žiadny problém?

Určite nie.

Pričom Janči Slota tvrdí pravý opak...

Čo?

Hovorí, že každý Maďar na Slovensku musí vedieť po slovensky. Lebo už teraz veľa z nich stopercentne nevie. To že on miestami po slovensky nevie zalomiť ani mäkké „f" necháme teraz bokom. Len sa vráťme na začiatok. Povedal si: „Janči Slota? V podstate s ním súhlasím v tom, že sú nejaké problémy, s Maďarmi, s Rómami, s homosexuálmi, len nesúhlasím s tým, ako to on prezentuje, a aké riešenia navrhuje." No a ja som sa Ťa pýtal, aké sú tie problémy, a začali sme Maďarmi...

Dobre. Nevadilo by mi, keby nevedel stopercentne po slovensky, keď robí, kde robí. Tam mu tú slovenčinu netreba. Tam mu to vysvetlia, sakumprásk, toto budeš robiť, hotovo. Ale bol som na dovolenke, v Komárne, kde som si ja nevedel po slovensky v obchode kúpiť, čo som chcel. Jednoducho mi predavačka nerozumela. Tak vtedy ma to nasralo. Pretože som na Slovensku, a neviem si kúpiť to, čo chcem.

A keby zajtra Komárno nebolo Slovenskom? Keby sa zmenila hranica. O čo v podstate ide Durayovmu krídlu v SMK...

No, však oni hádam aj po Tatry...

Bol by to problém? Keď je to len v tom, že v danom momente, na tom teritóriu, ktoré sa nazýva Slovensko, Ty si nedokážeš kúpiť zmrzlinu, lebo ti predavačka nerozumie, tak oni povedia: „fajn, pričleňme tie kraje, kde sa nedohovoríte po slovensky...

K Maďarom...

Alebo tam urobme autonómiu, aby to už nebolo také Slovensko ako dnes." Tak čo? Mal by si s týmto problém?

S tým by som mal problém.

A prečo?

Pretože to je územie Slovenskej republiky. Prečo by malo ísť Maďarom? Pretože je tam viac Maďarov ako Slovákov? To je jedno, ale geograficky je to Slovensko.

Toto je zaujímavý záver (smiech)... Je ich tam viac?

Áno, je ich tam viac.

Tak akým právom to tam teda držíme ako Slovenskú republiku?

Asi preto, že je to naše, a čo je naše, to si treba držať.

To je „naše"? Ale veď „oni" tam žijú, a podľa Teba aj vo väčšine. Tak akým spôsobom je to „naše"?

(ticho) Geografickým.

Že Ťa to naučili v škole? Že si videl mapy? Oni možno v škole videli úplne iné mapy, kde tvrdia úplný opak... Čo potom?

(smiech) Mapy sú hádam celosvetovo platné...

Oni možno vidia úplne iné mapy, mapy Veľkého Uhorska...

Sú tam značky, že je to Slovenská republika? Sú. Síce je to tam polo maďarsky, polo slovensky, ale sú.

Dobre prejdime na Rómov. V  čom by si s Jankom Slotom súhlasil? Keď to zjednoduším, tak Jano Slota povedal, že na nich treba „krátky dvor a dlhý bič."

To je ťažký problém. Je ich veľa, hovno robia, furt kradnú.

Ale hovoríš, že aj s tebou vo fabrike robí kopec Rómov, a nemám pocit, že by ste sa tam flákali...

Áno, však netvrdím, všade sa nájde niečo dobré, áno, je ich tam veľa. Tam ide hlavne o ten ich sociálny život, ktorý dennodenne vidíme v televízii, a ako sa stále sťažujú, že nemajú kde bývať, nemajú čo robiť, majú deväť detí...

Počkaj, počkaj... Teraz abstrahujme od toho, čo vidno v televízii, ktorú podľa vlastných slov moc nepozeráš...

Však dobre, ale to sa nemení. To som tam možno videl pred polrokom, a ešte to tam bude aj dnes.

A Ty si sa s nimi vo fabrike rozprával, s Rómami, ktorí tam drhnú ako Ty?

No s jedným, s dvoma.

Ale je ich tam viac.

Áno.

A keď si sa s nimi rozprával, nadobudol si ten pocit, že je to tak ako v telke?

Úplne normálne sme sa rozprávali. Ale ja som sa ho nepýtal na jeho problémy. Ja sa s ním rozprávam ako s bielym človekom: ako bolo dnes v robote? Odkiaľ si? Čo robíš? A tak, pohoda.

Keď sa dokážeš úplne normálne rozprávať s človekom bez ohľadu na farbu jeho pleti, prečo si myslíš, že by skutočnosť jeho života mala byť tak radikálne iná, ako to popisujú v novinách a ukazujú v telke? Lebo ono to znie, akokeby si vravel: však v tej telke to ukazujú takto, tak to je ten pravdivý obraz tej komunity. Prečo nie je ozajstným obrazom tej komunity to, čo Ty vidíš v práci? Chlapi, ktorí poctivo drhnú.

Oni musia hľadať ten problém v sebe. Nemôžem povedať, že Cigáni sú leniví, lebo vidíme tých pracujúcich Cigánov, dobre, ale tak isto vidíme tých, ktorí nič nerobia...

A myslíš si, že medzi bielymi nie je veľa takých, ktorí nič nerobia, len že ich menej ukazujú?

Tak napríklad u nás je bielych, ktorí chodia od koša ku košu s káričkami a vyberajú menej ako Cigánov, bezdomovcov.

Ale tu v Bratislave je bezdomovcov kopec.

Ale tu je asi málo Cigánov, alebo je tu veľa skinheadov.

Vezmime si hypotézu, že u bielych sú tí, ktorí žijú na podpore a úspešne sa vyhýbajú práci výnimkou, zatiaľ čo u Rómov sú výnimkou tí, ktorí robia. Tak teraz čo? V prípade, že by to bola pravda, súhlasíš s tým, že by ich bolo treba nejako dokopať do roboty?

Dokopať do roboty? Kto nechce, ten nerobí. Ale aj štatistiky hovoria, že Cigáni koľkokrát nedokončia ani základnú školu, lebo sa im nechce. A je ich v tom naozaj viac, ako bielych ľudí, na to sú čísla. Aj o nezamestnanosti sú to čísla. A ako to zlepšiť? Rómska mentalita je taká.

Vezmime si hypotézu, že to tak nie je. Je možné, že tento obraz je viac menej skreslený, že rómska komunita žije úplne ináč ako to, čo si prestavujeme na základe toho, čo vidíme v televízore?

Je to možné.

V prípade, že to je možné, čo robiť?

V prípade, že žijú kvalitnejšie? Lepšie? Ale však s tým som sa stretol...

Áno, že ich je dokonca v tomto prípade strašne veľa, minimálne polovica, možno i viac, ktorí žijú presne tak ako Ty a ja. Tak čo potom s tým Jankom Slotom?

Keby ich bolo viac, ako tých čo nerobia, tak potom by ten problém zanikol.

Keby Ti bolo umožnené vnímať ich aj z tej stránky...

Musia seba samých obieliť od toho zlého mena, ktoré si so sebou nesú už dlhé roky.

Dobre, tak sme si odfajkli ako Rómov, tak Maďarov, poďme k homosexuálom. Tam čo?

O tomto som ani nevedel, že Janko Slota má nejaký názor na to...

Ale to predsa aj Ty. Však nadávať niekomu, že je „buzerant"...

To je normálne...

Takže aj na nich sa takto verbálne vezie. To sú vraj tie jeho „excesy". A ja sa snažím prísť na to, či za každým takým „excesom" je len exces, alebo či je v tom práve pointa samotného Janka Slotu. Lebo keď by si si mal odmyslieť tie „excesy", keď si odmyslíš to, čo komunikuje o Maďaroch, to čo komunikuje o Rómoch, či o homosexuáloch, čo zostane? Z Tvojho pohľadu. Z toho, čo je pre Tvoj život dôležité.

Nič...

Čo teraz?

Neviem... Mne tí Rómovia a maďarský problém pripadali byť závažné veci. O homosexuáloch som nevedel, a ostatní politici si hovoria furt o tom istom.

Toto mi povedz. O čom?

Tie ich volebné programy, ktoré splnia na dvadsať percent. Zvýšia zamestnanosť? Áno, zvýšili. Postavili tu otrokárne, dobre. Zvýšia životnú úroveň, zvýšia dôchodky... Všetci sľubujú to isté. Nič také radikálne som tam nevidel.

Máš pocit, že je potrebné niečo radikálne zmeniť?

No postaviť sa k tomu už konečne férovo. Politik čo sľúbi, nech splní, a nie že bude za svoje funkčné obdobie len naplňať svoje vrecká, ako to robia v podstate všetci. To je o hovne.

Chápem to správne: nejde len o to, že splní to čo sľúbi, ale aj o to, čo sľúbi? Čo by mal sľúbiť?

To už je v podstate jedno, čo sľúbi, keď to nedodrží. Ide o to, aby to splnil.

Povedzme, ako keď niekto sľúbi, že nebude ďalej privatizovať, a splní to, nebude ďalej privatizovať...

Je to o dôvere k politikovi.

To, že Ti je ukradnuté, či privatizuje, alebo neprivatizuje, to je vedľajšie? Hlavné je, aby to bol dôveryhodný človek, aby robil presne to, čo povie. Nech si stojí za tým, čo hovorí, nech už hovorí čokoľvek.

Áno, nech je jednoducho férový. Čo povie, to urobí, nech je to čokoľvek, presne.

Poženiem to do extrému: aj keby povedal: „aby sa prestali Rómovia nadmerne množiť, vysterilizujme"?

(ticho) S týmto by asi neprešiel.

Aj u Teba, alebo vo všeobecnosti? Tebe by to vadilo?

Z morálneho hľadiska by mi to určite vadilo. Aj Róm je človek. Nemal by byť obmedzovaný.

Lebo vráťme to do kontextu: Jano Slota je vraj z tých, ktorí robia to, čo hovoria - nemá rád to SMK, tak mu to dá pocítiť. Ale aj tam asi sú nejaké mantinely, nie? Asi nemôže vyhlásiť hocijakú koninu.

To práveže nemôže, musí dávať pozor na to, čo hovorí. Však o tom to je. Ale tak celkovo, ja politiku ani moc nemusím, lebo je to o prekrúcaní, formulovaní viet. Mne stačí počuť dve - tri vety, keď to iba inak povie, ale stále je to to isté, tak mne to stačí, tým pádom to vypínam, a nemusím to ďalej pozerať.

Vravel si, že doteraz si nevolil, a teraz, že sa polepšíš a pôjdeš. Prečo, keď z Tvojho pohľadu je politika taká mizerná?

Pôjdem voliť nejakého nového kandidáta. Nech tam niečo urobí, nejaké vetry...

Janka Slotu?

(smiech) Trebárs, s ním by tam bola aspoň sranda, nie? By sa niečo dialo. Nie. Asi nejakého mladého, rozumného a čestného. Ale či sú takí ľudia ešte dnes? Neviem. Mám ja kedy? Nemám čas, na to, bohužiaľ. Musím zmeniť zamestnanie, aby som bol aspoň priemerným občanom, uvedomelým, tohto štátu, lebo to sa nedá...

Čo je na Tvojom živote to najťažšie?

Najťažšie je, že ten čas beží tak rýchlo. Ten čas letí. Nemôžem povedať, že to najhoršie je neinformovanosť o vonkajšom svete. Áno, je to tak: ja si už pomaly myslím, že Volkswagen má vlastnú mikroklímu... Iný svet. Najhorší je ten čas. Voľný je iba víkend. Ostatok je zabitý.

Čo Ťa v tom, ako dnes žiješ, nadchýna? Čo Ti dáva takú silu, že by si si povedal: „Kurnik šopa! Bohu vďaka, že môžem takto žiť."

Bohu vďaka? Asi za to, že môžem chodiť do školy. Že som u dobrých ľudí. Asi len za to. Za tú robotu určite nie. Aj za tých pár voľných chvíľ, nejaký pekný víkend, raz za čas idem do kina. Bohu vďaka, niekedy si idem zahrať s kolegami bowling, málokedy. Za takéto chvíle som momentálne vďačný. Aj keď na Boha neverím.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gajdošovi úradníci vybrali stíhačky F-16, čakajú na vládu

Ponuku na kúpu stíhačiek F-16 za 2,91 miliardy dolárov schválil americký kongres. Švédske gripeny by boli lacnejšie.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Minister obrany klamal, dôvodom sú nové stíhačky

Ako SNS vyberá nové slovenské stíhačky.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

V SNS opäť vymenili hodnoty za peniaze

Už Mečiar o Slotovi povedal, že jeho hrdosť sa končí v Slovenskej poisťovni.


Už ste čítali?