reklama

Odpoveď Generálnej Prokuratúry SR

Pamätá si ešte niekto ten poslanecký podfuk s priestupkovou imunitou? Generálny Prokurátor jednoznačne povedal, že nariadenie Náčelníka Policajného zboru, podľa ktorého poslancov Národnej Rady SR nemožno stíhať za priestupky, nemá oporu v zákone. Šéf policajtov teda spomenuté nariadenie zrušil, a to napriek tomu, že niektorí právnici, ktorých hojné množstvo drie gate v poslaneckých laviciach, intenzívne špekulovali o tom, že priestupková imunita predsa je nejako implicitne zakomponovaná v existujúcom právnom poriadku, dokonca v ústave. Poslanci teda nelenili a následne zmenili ústavu Slovenskej Republiky tak, aby si mohli úzakoniť síce mierne „obmedzenú“ ale prudko „explicitnú“ priestupkovú imunitu. Toto kolektívne chrapúnstvo pred verejnosťou za cenu straty vlastnej tváre vtedy obhajoval dokonca aj sám zaskakujúci Predseda Národnej Rady SR Béla Bugár. Na tomto blogu som v čase medzi epizódami Cuper a Duray zverejnil svoj dopis Generálnemu Prokurátorovi SR. A odpoveď prišla v zákonnej lehote.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Určite mi nik nebude zazlievať, že sem teraz dám len rozhodujúce časti štylisticky veľmi ťažko stráviteľnej odpovede Generálnej Prokuratúry.

 

„Vaším podnetom (...) sa domáhate, aby generálny prokurátor SR podal na Ústavný súd SR návrh vo veci Ústavy SR, ktorou do Ústavy SR podľa Vášho názoru bola zakomponovaná nielen politická, ale aj priestupková imunita, ktorá nie je vecne opodstatnená a ani spravodlivá.“

Inými slovami: chcete, aby Prokuratúra podala podnet na Ústavný súd k meritu veci, a síce aby sa Ústavný súd vyjadril k otázke, či je priestupková imunita poslancov v súlade so základnými princípmi právneho štátu ako takého.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lenže to ste na zlej adrese, pretože:

„(...) generálny prokurátor je oprávnený podať ústavnému súdu návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov a návrh na začatie konania o výklad ústavných zákonov, ak je vec sporná.“

Inými slovami: vedzte, že generálna prokuratúra môže konať len v rámci určitých pravidiel a formálnych postupov. Tak konkrétne na Ústavný súd sa môže obrátiť len v dvoch prípadoch.

A ako možno konštatovať, Váš podnet nespĺňa ani jednu podmienku na to, aby sme mohli usúdiť, že ide o niečo, v čom by generálna prokuratúra mohla konať:

„podmienka nesúladu právnych predpisov nie je splnená.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Pre podanie návrhu na začatie konania o výklad ústavných zákonov, ak je vec sporná sa mimo iných zákonných podmienok vyžaduje v návrhu uviesť údaje o tom, ktorý ústavný zákon, prípadne ktorá jeho časť alebo ktoré jeho ustanovenie sa má vyložiť, z akých dôvodov je vec sporná a ktorý štátny orgán si nesprávne ukladá ústavný zákon. Aj v tomto prípade (...) k splneniu (...) stanovených podmienok nedošlo.“

A kedže:

„Generálny prokurátor SR pri preverovaní podmienok pre podanie návrhov ústavnému súdu (...) nemôže zohľadňovať ani spochybňovať opodstatnenosť prijatej právnej úpravy, posudzovať jej spravodlivosť resp. nespravodlivosť z hľadiska subjektívnych stanovísk, pokiaľ táto bola prijatá v zákone predpísanom legislatívnom procese a nie je v rozpore s existujúcou a platnou právnou úpravou, ktorá tvorí súčasť právneho poriadku Slovenskej republiky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

S poukazom na uvedené Váš podnet odkladám.

JUDr. Ľuboš Bunčiak

Prokurátor.“

Inými slovami: ak všetko prebehlo podľa litery zákona, prokuratúra je bezzubá... Na Ústavný súd sa v tejto veci nemôže obrátiť.

Nuž a kto iný by teda mohol?

Poslanci?

Prezident?

Vláda?

Súd?

Ústavný súd by pritom vec bral do úvahy len za predpokladu, že by bola „sporná“...

 

Všetkým študentom na právnických fakultách: kašlite na teóriu! Prax jednoznačne dokazuje, že možno uzákoniť čokoľvek, dokonca aj negáciu práva ako takého. Aspoň na Slovensku určite.

 

Všetkým občanom: síce je každému jasné, že daná zmena ústavy popiera jej Článok 12, odsek 1:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

“Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach” ako aj odsek 2: “Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať.” Ale z pohľadu našich fiškálov je to nepodstatné, pretože všetko prebehlo podľa litery zákona, a zákon občanom neumožňuje účinne sa domáhať nápravy.

 

A nakoniec otvorená výzva slovenskej právnickej obci: v zákone o Prokuratúre čítam:

“Prokuratúra chráni práva a zákonom chránené záujmy fyzických osôb, právnických osôb a štátu.”

Je princíp práva ako takého, a teda spravodlivosť, môj zákonom chránený záujem? Je v záujme štátu chrániť privilégiá skupinky ľudí, ktorí zneužívajú svoje postavenie na uzákonenie svojho zvýhodnenia?

“Prokurátor vykonáva svoje úlohy na základe zákona a prostriedkami ustanovenými zákonom. Pri plnení úloh je prokurátor povinný: (…)

b) rešpektovať a chrániť ľudskú dôstojnosť, základné ľudské práva a slobody a vyvarovať sa akejkoľvek diskriminácie,
c) chrániť verejný záujem,
d) postupovať iniciatívne, spravodlivo, nestranne a bez prieťahov.

Iniciatívne a spravodlivo: môže občan podľa tohto zákona očakávať, že generálna prokuratúra nebude hľadať formálne odôvodnenia nemožnosti konať ale naopak, že v rámci existujúceho právneho poriadku využije všetky možnosti konať?

Lebo ako ináč chápať toto zákonné ustanovenie:“Generálny prokurátor podáva národnej rade raz za rok správu o činnosti prokuratúry, z ktorej vyplývajú jej poznatky o stave zákonnosti. Predsedovi národnej rady predkladá podnety na prijatie zákonov, ich zmeny a doplnenia.

Milan Jaroň

Milan Jaroň

Bloger 
  • Počet článkov:  54
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Ne pas monter bien haut, peut- tre, mais tout seul!"Edmond Rostand - Cyrano de Bergerac Zoznam autorových rubrík:  PolitikaPoetikaFilozofiaSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu