reklama

Operácia bez priliehavého mena

Človek ani nevie ako sa to všetko zbehlo, a Izrael a Hizballáh už oficiálne súhlasili s prímerím. V novinách sa teraz síce glosuje, kto vlastne vyhral, kto čo dosiahol, ale predovšetkým sa začínajú množiť správy, ktoré dávajú šípiť, že toto prímerie je len ako keď na rozbúrené more vylejete olej: chvíľu kľud, a potom sa vlny ešte väčšmi rozbesnia. Kto si pozorne prečíta správy o konflikte v Libanone od jeho začiatku, určite sa pozastaví nad niektorými protirečivými vyhláseniami predovšetkým izraelských predstaviteľov. Proti komu Izrael bojoval? Čo vlastne ofenzívou sledoval? Čo z deklarovaných cieľov dosiahol?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)

Jedno je isté: ozbrojený konflikt takéhoto rozsahu mohol vypuknúť, pretože jednoznačne “vyhovoval” minimálne Izraelu, Hizballáhu, Sýrii, Iránu a Spojeným Štátom Americkým. Ide o “jedinečnú konvergenciu záujmov”, z ktorej možno podľa najrôznejšich správ a analýz zo svetovej tlače vypichnúť napríklad nasledovné:

Izrael:

-vytlačiť Hizballáh z hraničného pásma;

-ukázať, že Tsahal ešte stále na to má a teda, že s Izraelom sa neradno vojensky ťahať za prsty;

-postaviť obranný val pred rastúcou šiítskou mocou v trojuholníku Libanon, Irak, Irán.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hizballáh:

-pomôcť Hamasu, respektíve Iránu, vlastne obom, a zároveň uštedriť Tsahalu príučku.

Sýria:

-prelomiť medzinárodnú izoláciu do ktorej sa dostala po vražde Rafika Haríriho.

Irán:

-kontrovať tlak medzinárodného spoločenstva proti jeho jadrovému programu, získať čas.

Spojené Štáty Americké:

-“demo” verzia pre letecký útok na Irán, posledné varovanie Iránu.

V záplave informácii možno nájsť aj zopár námetov na zamyslenie:

-Začiatkom júla nad prezidentským pálácom Bašar Al-Asada preleteli izraelské bojové lietadlá.

-Irán vyhlásil, že útok na Sýriu je casus belli.

-Newt Gingrich, jeden z tých, ktorí si robia zálusk na následníctvo po G.W. Bushovi a teda sa uchádza o podporu vplyvných neokonzervatívcov, ohlasuje “začiatok III svetovej vojny”, ako konflikt demokracií proti fanatickej časti islamského sveta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

-Turecko by rado použilo “izraelskú metódu” na zakročenie proti kurdským gerilám operujúcim na turecko-irackom pohraničí.

Za zmienku určite tiež stojí fakt, že zakiaľ médiá počítali tisícky rakiet, ktoré sa Hizballáhu podarilo odpáliť na Izrael, Hizballáh zo svojich moderne ničivých zbraní v tejto fáze konfliktu nepoužil takmer nič, ak nerátame strelu, ktorou hneď na začiatku potupil pýchu izraelskej námornej flotily…

Hizballáh sa ďalej napríklad ústami Wallida Šararu vôbec netají tým, že jeho odzbrojenie v súčasnosti nepripadá do úvahy: “v deň, keď sa západné mocnosti rozhodnú vyzbrojiť libanonskú armádu dostatočne sofistikovanou výzbrojou na to, aby dokázala čeliť izraelskej armáde, Hizballáh bezodkladne rozpustí svoje ozbrojené krídlo. Kým bude pokračovať konfrontácia s Izraelom, a pokiaľ Libanon nebude mať prostriedky na to, aby sa mohol pustiť do symetrickej konfrontácie, Hizballáh, a spolu s ním Libanon, uprednostní asymetrickú konfrontáciu. Takže Hizballáh zbrane nepoloží.” Čo by sa udialo vtedy, keby sa v Libanone s dobre vyzbrojenou armádou dostalo k moci hoc aj len čisto politické krídlo Hizballáhu je celkom isto povinný námet pre izraelských stratégov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zhrnuté: fronty a antagonizmy zostali nezmenené. Pomer síl je nezmenený. Ak bude mať jeden z táborov záujem ho zmeniť, konflikt okamžite vypukne opäť, v ešte väčšej intenzite. A k tomu, aby bol tlak na zmenu pomeru síl čoraz silnejší, neodvratne spejeme.

Stačí si len znova raz uvedomiť, že vlády v Egypte, Jordánsku, Saudskej Arábii, Pakistane, Afganistane, ale aj v Turecku, môžu byť každý deň zvrhnuté vlastným obyvateľstvom. Stačí si len pripomenúť, že do konca roka 2006 majú priame náklady spojené s vojnou a následnou okupáciou Iraku stáť amerických daňových poplatníkov 500 miliárd dolárov, že denná produkcia irackej ropy klesla od začiatku konfliktu z 2,5 miliónov na 1,5 milióna barelov, a že Paul Bremmer, ktorý bol presvedčený o tom, že v Iraku mal nastoliť demokraciu, podal demisiu po tom, ako žiadal na splnenie svojej misie kontingent 500000 mužov, a od vlastnej vlády sa nedočkal ani len odpovede…

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Toto pre nás nie je mimoriadne krehké prímerie. Táto operácia bez priliehavého mena bola ohlásením vyvrcholenia tragédie, a my sme ako diváci už navyknutí na komerčnú prestávku.

Milan Jaroň

Milan Jaroň

Bloger 
  • Počet článkov:  54
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Ne pas monter bien haut, peut- tre, mais tout seul!"Edmond Rostand - Cyrano de Bergerac Zoznam autorových rubrík:  PolitikaPoetikaFilozofiaSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu